RL Camporee 2002 - Poola

Presidendiproua on adventkoguduse Camporee patrooniks

Poola presidendiproua Jolanta Kwasniewska on suure rõõmuga vastu võtnud au olla selle suvise Rajaleidjate Camporee aupatrooniks. Camporee organiseerib Trans-Euroopa Divisjoni (TED) noorteosakond.

Ametlikus kirjas Adventkiriku presidendile Poolas Wladyslaw Polokile tänas presidendiproua kutse eest ning kirjutas: “Ma olen õnnelik, et Seitsmenda Päeva Adventkirik Poolas on esimest korda korraldajamaaks nii suurele rajaleidjate kogunemisele Euroopast ja Kes-Idast.” Edasi kirjutas ta veel: “Olen kindel, et see Camporee noortele kristlastele erinevates riikidest toob palju rõõmu ning uusi tutvusi ja võimalusi tutvuda teiste kultuuridega.”

Camporee leiab aset adventkoguduse laagripiagas Zatonies 29. juulist kuni 6- augustini. Rahvusvaheline Camporee leiab aset iga nelja aasta tagant. Viimati toimus see 1998 aastal Norras.

Kokku oodatakse umbes 1700 rajaleidjat ja nende juhti Eestist, Lätist, Leedust, Inglismaal, Iirismaalt, Taanist, Soomest, Ungarist, Islandilt, Iisraelist, Liibanonist, Hollandist, Norrast, Pakistanist, Poolast, Rootsist ja Saksamaalt. “See sab tõepoolest olema rahvusvaheline üritus ning esmakordselt leiab see aset Kesk-Euroopas,” ütles TED-i noortejuht Paul Tompkins.

Tompkins külastas hiljuti Zatonie laagripaika, et kontrollida, kas kõik ettevalmistused sujuvad plaanipäraselt. “Ma ootan innuga Camporee algust ning Zatonie paistab olevat igati valmis,” teatas Tompkins. “On imetore korraldada Camporee meie oma kiriku laagriplatsil – seda ei ole me suutelised olnud mitmel eelneval aastal. Ma loodan, et see saab olema üritus, mida lapsed meenutavad veel pikka aega.”

Külastades seda piirkonda koos pastori Ryszard Jankowskiga, kohtusid nad ka mitme kohaliku linnapeaga, politseiülemaga ning haigla ja metsaametnikega, et kindlustada, et kõik teenistused on korraldatud. Tompkins lõpetas: “Kõik on olnud väga abivalmid ning tervitavad ning pole kahtlustki, et kohalik ühiskond on innukalt ootamas nii paljusid lapsi erinevatest riikidest.”

Tagasivaade

Camporee 2002 oli rajaleidjate laager väikses Poola külas Zatonies, kuhu lapsi ja noori oli kogunenud üle kogu Trans-Euroopa Divisjoni umbes16 riigist ning lisaks Aafrika, Itaalia ja USA esindajaid, (keda kõiki ei saa küll rajaleidjateks lugeda), kokku 1700 ringis.

Laager oli aktiivne – neli päeva nädala kestnud laagrist hõlmasid tegevused: veespordist seinalronimise, küünaldevalmistamise ja vibulaskmiseni välja. Eestlastele meeldisid enim spordi ja käsitöö osad – pallimängud, kummipaadisõit kaatri taga ning märkide, pisiasjade valmistamine ja T-särgile pildi maalimine. Õnneks leidus neid, kes otsustasid vabal ajal rividrilli õppida ning võib vist öelda, et nädala lõpuks oli eestlaste marss sirgem kui nii mõnelgi teisel.

Samuti võis julgelt vaadata eestimaiste ehitatud laagrimööblit ning “muulaste” seas

osutus meie laagrit külastades populaarseks sokimäng.

Iga registreeritud laagrisviibija sai isikliku lauluraamatu, mille tagumistele lehtedele teisi laagreid külastades templid saadi ja laagri lõpus kõigi templite olemasolul ka sõbramärk.

Laagri korralduslik külg oli igati eeskujulik, tagatud oli kõigi inimeste turvalisus – kohal olid korravalvurid ning kiirabi, kel kohaliku haiglaga leping sõlmitud.

Toitu valmistas iga riik eraldi oma territooriumil enda loodud süsteemide abiga ja eestlased ka eneste fantaasia järgi, kuigi oli võimalus spikerdada laagri retseptidelt. Üks meie rajaleidjatest märkis, et esimene laager, kus isegi tema (!) kõhu täis sai.

Laagri meelelahutuslikku külge mitmekesistasid kohalik ansambel ja USA adventbänd Fade oma kontsertiga.

Nädala lõpus toimus turupäev, kus kõik riigid said müüa eelnevalt valmistatud kaupu, mis enamasti olid antud riiki tutvustava moega. Raha koguti Pakistani kiriku ja laste mänguväljaku ehitamiseks ning oodatud 5000 asemel saadi 5500 naela, mis Eesti rahas teeb ligikaudu 129000 krooni.

Ülal kirjeldatu on kõigest lühike ülevaade toimunust. Põhjalikku artiklit osalejate arvamustega saate lugeda järgmisest Meie Ajast.

Valmimas on lehekülg eestlaste pildigaleriiga Camporeest, mis tõenäoliselt saab üles advent.ee-sse.

Seniks hollandlaste lehekülg: www.7da.org/AJV/Ted/


Mariann Kosemets