RL Camporee 2019 - Ühendkuningriik

Rajaleidjad sõitsid Inglismaale suurlaagrisse camporee'le

Artikkel advent.ee-s (Koos piltide ja videotega)

Esmaspäeval, 29. juulil oli Tallinna lennujaamas omajagu siginat-saginat: rajaleidjad läksid nädal aega vältavale Trans-Euroopa divisjoni (TED) rajaleidjate suurlaagrisse camporee'le. Seekordne camporee kannab pealkirja Exodus (Väljatulek).

Pildil: paremal Jaanus-Janari Kogerman, vasakul Kristi Kogerman – tänu Jaanuse ja Kristi korraldustööle on eestlaste ettevalmistused camporee'ks sujunud viperusteta.

TEDi esimene camporee toimus 1971. aastal Rootsis, sellele järgnes pikem paus, misjärel järgmine camporee oli 2002. aastal Poolas ja seni on camporee toimunud iga nelja aasta järel.

Pildil: Eric läheb oma kolmandale camporee'le.

Vaata kõigi eelmiste camporee'de videoid siit.

Tänavu toimuva camporee tarvis kuulutati välja teemalaulu konkurss. Seekordse suurlaagri teemalaulu autoriks on 14-aastane Elijah.

Laulu saab kuulata siin.

Pildil: Rein Kaaseni (lehvitab) elus on eelolev camporee juba viies. Tema abikaasa Rael (paremal) osaleb seekord neljandat korda.

Laagri avatseremoonia on teisipäeval, 30. juulil kell 22.00 Eesti aja järgi (20.00 Suurbritannia aja järgi). Ka teisi teenistusi saab vaadata otseülekandes siin.

4000 rajaleidjat 26 riigist uurivad nädala jooksul Iisraeli väljumist Egiptusest

Artikkel advent.ee-s

250-liikmeline väga tõhus vabatahtlike rühm planeeris ja valmistas ette koosolekuruumid ja tegevuspaigad, pani üles suured telgid – seda kõike hoolimata vihmasest ja tuulisest päevast. Nad abistasid ka laagrilisi telkide püstisaamisel, kohendasid tuule tõttu vajunud suurtelke ja lisaks kõigele sellele toitsid kõiki 4000 laagrilist, et õhtul kell 8 (Eesti aja järgi kell 22.00) alanud avatseremooniaks valmis olla.

30. juulist 5. augustini toimuv Trans-Euroopa divisjoni (TED) camporee on senistest rajaleidjate suurlaagritest rahvarohkeim, tuues kokku rajaleidjad divisjoni 22 riigist, lisaks neile külalisgrupid Iisraelist, Prantsusmaalt, Venemaalt ja Tansaaniast.

Laagriliste meeleolu oli laagri eel ülev ja laagri avatseremoonia ajaks oli tunda ootusärevust. Lava on kujundatud Vana-Egiptuse stiilis, kuna laagri teema on Exodus (Väljatulemine). Norra pastor Melissa Myklebust (pildil) laiendas seda teemat veel õhtu jooksul, kui ta viis rajaleidjad oskuslikult ja värviküllaselt rännakule loomise aega, inimese pattulangemisse, Jumala-otsingutesse ja väärõpetusse, et vaarao ise peaks olema jumalakummardamise objekt. See lugu areneb laagri kestel iga õhtuga.

Programmis esitati väga oskuslikult ja hea koordinatsiooniga trummimängu, oli ka lipu heiskamise tseremoonia, mängiti šoti torupilli ja nagu rajaleidjate camporee’dele omane, lauldi väga elavalt.

Rahvusvahelise camporee korraldaja USAs Oshkoshis Ron Whitehead, kes samuti avatseremoonial osales, ütles, et talle avaldas laagri avamine muljet mitte ainult suure osalejate arvu pärast, vaid osalejate positiivse vaimsuse pärast. „See ennustab kogudusele Euroopas head tulevikku,” ütles ta.

Jumalateenistuste saal tühjenes pärast avapidustusi kiiresti, sest väsinud laagrilised, kellest paljudel oli seljataga väsitav reis, pugesid tänulikult oma magamiskotti, hinges ootusärevus nädala ees, mis on täis tegevusi, õppimist, nalja, sõbrunemist ja jumalateenistusi.

Need, kes ei saanud laagrisse tulla, saavad igal õhtul jälgida jumalateenistuse voogedastust, see algab kell 21.00. Pilte, muljeid ja videoid edastab ka TEDi Facebooki sein.

On väga raske olla vaarao naine - TEDi camporee teine päev

Artikkel advent.ee-s

Kui sa arvad, et vaarao on keeruline olla, siis proovi olla vaarao naine! Just selle mõtte võttis aluseks Melissa Myklebust, kui kõneles TEDi rajaleidjate suurlaagris teisel õhtul, 31. juulil 4000 laagrilise ees.

Juhtides laagrilisi hoolikalt läbi Egiptuse nuhtluste ning kasutades näitlikku abimaterjali, vaidles ta vaaraoga, et vaarao peaks kuulama Moosest ja lubama iisraellastel Egiptusest lahkuda. Mida rohkem vaarao naine teda veenis, seda jäärapäisemaks vaarao muutus, kuni hetkeni, mil ta kaotas oma esmasündinud poja.

Melissa oskus piiblilugu edasi anda teeb selle lastele arusaadavaks. „Ma mõtlen sellele, mida mina selliste ürituste jutlustest mäletan, kui ma olin kümneaastane,” ütles ta. „Ma püüan kasutada näitlikke vahendeid, nii et neile jääks midagi meelde.” Praegu peab ta seda veelgi olulisemaks, kuna enamuse laagriliste jaoks on inglise keel võõrkeel.

Melissa juhib Norras teismeliste tööd ja ta usub, et see on teda laagriks valmistumisel aidanud. Ta palvetab, et tema ettevalmistused tasuksid end ära. „Ma loodan, et nad mõtlevad koju minnes, et Jumal on lahe,” ütles ta. Veelgi rohkem, „et Jumal hoolitseb oma rahva eest, ükskõik kes selle rahva hulka kuuluvad ja mida nad parasjagu kogevad ja et Jeesus saab neid päästa.”

Võõras keel ei ole barjäär elavale laulmisele ja sõprusmängudes, mida noored pärastlõunal harrastasid, ega spontaansetel jalgpallivõistlustel ning teistes tegevustes. Erinevate riikide rajaleidjate klubid on püstitanud eri piirkonadesse istumisplatse ja laudu, kasutades männipalke ja köisi.

Rajaleidjaid ühendab ka tähelepanuväärne ADRA projekt, mis kutsub üles, et kõik lapsed saaksid koolis käia: EVERY CHILD. EVERYWHERE. IN SCHOOL. ADRA Euroopa juht Maja Ahac rääkis laagrilistele, et üle maailma on praegu 262 miljonit last, kes ei saa sõja, nälja, vaesuse või sunnitud abielu tõttu koolis käia. Järgmiste päevade jooksul allkirjastavad rajaleidjad petitsiooni, mis aitab valitsustele survet avaldada, et nad võtaksid selles osas rohkem ette. Camporee võib laagriliste jaoks olla lõbus koolivaheaja kogemus, kuid laagri eesmärk on arendada ka laste sotsiaalset teadlikkust – ADRA kohalolu on oluline osa sellest strateegiast.

Igaüks saab petitsioonile oma allkirja anda siin.

Need, kes ei saanud laagrisse tulla, saavad igal hommikul kell 10.00 ja õhtul kell 21 jälgida jumalateenistuste voogedastust. Pilte, muljeid ja videoid edastab ka TEDi Facebooki sein ja TEDi rajaleidjate camporee Facebooki sein.


On laagrilõkke aeg! TEDi camporee kolmas päev

Artikkel advent.ee-s

Õhtul on laagris lõkkeaeg. Tegelikult ei ole rohkem soojust vaja, sest õues on soe, kuid laagrilised otsivad üles parimad lõkkeplatsid, laagri korraldajad, kõige maitsvamad suupisted ja kõige elavamad laulu- ning mängupaigad. Just lõkkeõhtutel on kõige parem uusi suhteid luua.

Trans-Euroopa divisjoni (TED) rajaleidjate camporee kolmanda päeva õhtuks on rajaleidjatel veel küllaga energiat ka pärast tegevustega täidetud päeva. Hommikul ja pärastlõunal on klubidel valida 65 tegevuse vahel, nagu märkide tegemine, laagrioskused, loomingulised tegevused ja erinevad spordialad. Mõned sõidavad laagripaigast kaugemale kanuuga sõitma või veespordiga tegelema, teised proovivad kätt pottsepatöös, endale ise köie või värvilise käepaela valmistamises, leiva küpsetamises lõkke kohal või putukate uurimisel.

Mõned tegevused vältavad kaks tundi ning need süvendavad arusaamist laagri teemast: väljatulemine. Ühes laagriplatsi kaugemas nurgas istub rühm rajaleidjaid kolme laua ümber, uurides Vana Testamendi templiteenistust, ehitades sellest mudeleid ja õppides laule, mis aitavad selle teenistust paremini mõista. Pastor Obi Birminghamist juhatab seda gruppi ning võtab kahetunnise töötoa kokku ühe lausega: „Kõik keerleb ümber Jeesuse.”

Kui kiigata Taani laagriplatsi poole, võib teha veelgi enam kui pühamu mudeli ehitamine, sa saad minna otse selle sisse. Pastor Julian Gudmundsson on loonud mudeli, kus on vaateleibade laud ja kuldne käsulaegas. Öösel esindab neljameetrine õhupall tulesammast, mis tuletas iisraellastele meelde, et Jumal on nendega.

Neid samu sümboleid näitas õhtuse jumalateenistuse ajal ka laagri kõneleja pastor Melissa Myklebust, kasutades suitsumasinat ja sädelevat teadust, et taasluua Jumala ligiolu märgid – mitte ainult Iisraelile, vaid ka tänastele rajaleidjatele!

Pastor Melissal oli ka skeptikuid ja nurisejaid. Neid esindas kaks teismelist, kes igatsesid Egiptuse toidu järele ega suutnud aru saada, miks oli Jumal nad kõrbesse juhtinud.

Pastor Melissa selgitas neile hoolikalt, kuidas vabadusega orjusest kaasnevad oma raskused, aga me peame langetama valiku. Meil on valik halva või hea kasuks, aga Jumal saab aidata meil oma valikuid positiivses suunas muuta. Ta kasutas meetrikõrgust klaasvaasi, täitis selle veega, mis sümboliseeris Punase mere läbimist, seejärel ristimist. Pastor Melissa julgustas rajaleidjaid tegema elu valik: valida Jeesus oma parimaks sõbraks. Teenistusel jagati välja ka kaardid, kuhu rajaleidjad said märkida, kas nad soovivad rohkem Jeesusest teada saada või saada ristitud. Paljud nendest otsustest viiakse ellu kodukoguduses, kuid on ka neid, kelle avalik pühendumine ristimise kaudu saab ilmsiks hingamispäeval.

TEDi rajaleidjate juht Peter Bo Bohsen ja terve laagri meeskond on tänulikud pühendunud noorte eest kogu Euroopas ja kaugemalgi, et nad on valinud veeta aega positiivses kristlikus keskkonnas üksteist vaatamata riikide erinevustele paremini tundma õppides. Veelgi olulisemana märkis Bohsen, et laager süvendab nende teadmist Päästjast, kes juhtis iisraellased välja orjusest ja kes juhib rajaleidjaid, et neid ühendada vaatamata kultuurilistele erinevustele koguduse perekonnas, kes armastab Jumalat ja otsib viise, kuidas Teda teenida.

Need, kes ei saanud laagrisse tulla, saavad igal hommikul kell 10.00 ja õhtul kell 21 jälgida jumalateenistuste voogedastust. Pilte, muljeid ja videoid edastab ka TEDi Facebooki sein ja TEDi rajaleidjate camporee Facebooki sein.

Camporee teemalaulu kirjutas 14-aastane Elijah

Artikkel advent.ee-s

Teemalaul peaks kandma sõnumit ja sel peaks olema meeldejääv viis. Kas neljateistkümneaastane saab sellega hakkama? Trans-Euroopa divisjoni camporee vastus on sellele kindel jah.

Elijah' laul algab köitva fraasiga “Let me tell you about God’s almighty hand” (Luba, ma räägin sulle Jumala kõikvõimsast käest). Elijah on Inglismaal elav rajaleidja, kes kuulub Windsori tänava klubisse Birminghamis. Tema loodud laulu lauldakse camporee’l iga päev alates 30. juulist kuni 6. augustini suure entusiasmiga.

Elijah esitas laulu TEDi rajaleidjate osakonna lauluotsimise konkursi raames. Laulul on kaasahaaravad sõnad, mis aitavad keskenduda suurlaagri teemale, mis on „Väljatulemine” (Exodus). Kui Elijah konkursi kohta kuulis, sukeldus ta töösse laulu loomisel, ent ei olnud päris kindel, kas peaks seda ikka tegema. Seejärel rääkis ta mõttest oma õele, kes julgustas venda laulu esitama. Alguses kirjutas Elijah sõnad, seejärel istus maha oma vanema vennaga, kes on pianist, et muusika kallal töötada. Siis palus ta paari sõpra, et nad aitaksid laulda sisse demo, mis konkursile esitada.

Näib, et Elijah saab aru, kui oluline on eesmärgi saavutamiseks koostööd teha. Elijah kiidab kõiki neid inimesi, kes teda sel teekonnal aitasid.

Pärast kahe ja poole kuu pikkust ootamist sai Elijah TEDist 20. juunil kirja, et tema laul on võitnud. „Kogu maja oli täis rõõmu, nagu oleks Inglismaa maailmameistrivõistlused võitnud,” ütles Elijah. Elijah on innustunud muusik, kes mängib trombooni ja hiljuti sooritas ta 4. klassi lõpueksami. Tal on vaimustuses ja tänab Jumalat, et laul, mille tema kirjutas, mõjutab inimeste elu camporee’l.


Hingamispäev rajaleidjate suurlaagris

Artikkel advent.ee-s

Trans-Euroopa divisjoni (TED) rajaleidjate suurlaagris camporee’l ei ole võimalik tunda tühja kõhtu, sest toidutoimkonna vabatahtlikud on 4000 laagrilise vajaduste eest hoolitsemisel väsimatud. Kuid sellegipoolest astus laagri peakõneleja, Norra noortepastor Melissa Myklebust reede õhtul kuulajate ette, kaevates väga tühja kõhu üle.

Kõik sai selgeks hetkel, kui ta viis noorte mõtted Egiptuse külluselt Jumala usaldamiseni ja manna pakkumiseni Tema rahvale. Sel ajal hakkas teavast mannat (plaksumaisi) sadama, kattes põranda valge kihina. Laval oli sadu pakitud mannakotte, mis olid mõeldud kingituseks laagrilistele, kes on möödunud nädala kestel õppinud iisraellaste väljatulemise kohta Egiptusest.

Reede õhtul, kui jumalateenistuse aeg liikus päikeseloojangu poole, õpiti veel üks liigutav õppetund Iisraeli kohta. Iisraeli rajaleidjad on selles laagris külalisgrupina ja kui päike hakkas loojuma, pakkusid nad väga liigutava elamuse: süüdati kaks õlilampi, loeti heebreakeelset õnnistuspalvet ja lauldi traditsioonilisi heebrea laule, millega tervitatakse hingamispäeva.

Hingamispäev tähendab puhkust ja pärast head ööund soojas kuivas ilmas ärkasid rajaleidjad uude päikeselisse hommikusse. Nad panid selga oma kenad rajaleidjate vormid ja iga riigi klubi ühines paraadiga, mille eesotsas olid trummimängijad. Paraad läbis kogu laagriala, kuni jõuti jumalateenistuste paika.

Hingamispäeva jumalateenistus tipnes 12 rajaleidja ristimisega. Osa ristitutest oli oma otsuse saada ristitud teinud eelmisel camporee’l, kuid nende jaoks on rajaleidmine nii oluline, et nad ootasid järgmist laagrit, et ristitud saada. Üks tüdruk ütles, et on Jeesust järginud juba varem, kuid soovib kõigi nähes oma elu Jeesusele pühendada. Igaühel 12st oli rääkida oma lugu. Iga lugu oli eriline.

Laagris ühendati omavahel ristimine ja Punasest merest läbitulemine: kogu laager läks pärast hingamispäevast jumalateeistust hiiglaslikust küünist, kus teenistused toimuvad, välja ühtses kolonnis, ukse juures olid sinised ja valged õhupallid, mis sümboliseerisid Punast merd; paljude jaoks oli see väga liigutav kogemus.

„Mul on ikka veel vau-tunne sees,” ütles Nkomo-Nyathi. „Missugune näitlik kogemus Punase mere läbimisest! See on imeline, nii imeline!”

Rootsi laagrialal sai hingamispäeva pärastlõunal osa erinevatest tegevustest. Õhtu lõppes väga elavaloomuluse laulmisega, lauldi ka laagri teemalaulu ning tänati laulu autorit Elijah Evansit.

Loe ja vaata laulu autori kohta rohkem siit.

Sellele järgnes selge seletus pühamuteenistusest, pastor Melissa näitas pühamu sümboleid ning rääkis, kuidas need kõik on seotud meie vaimuliku eluga: andestuse, ristimise, tunnistamise, ustavusega palves. Seintele riputati pühamuplakateid, millele rajaleidjad said kleepida südamekujulisi kleeppilte sümbolitele, mis nende elu sel hetkel enim puudutab. „See sõnum oli naelapea pihta, täpselt õigesse kohta,” ütlesid Walesi klubi juhid.

Paljud rajaleidjad kasutasid võimalust minna pühamuteemalisse telki. Kui päike hingamispäeva õhtul loojus, oli see järjekordne võimalus mõelda usaldusest, Jumala headusest ja Tema soovist olla igavesti meie sõber.

Esmaspäeval on camporee viimane õhtune jumalateenistus, laagri lõputeenistus. See alab kell 21.30 ja vaadata saab siin.

Rohkem pilte ja videoid leiab TEDi Facebooki-seinalt ja camporee Facebooki-seinalt.

Kaks meest, kaksteist camporee'd, üks kirg

Artikkel advent.ee-s

Camporee muutis elusid! Rajaleidjad muudavad elusid! Kaks meest, kes seda kõige paremini teavad, on Lars Gille ja Erik Henriksen. Nemad on Trans-Euroopa divisjoni (TED) rajaleidmise algatajad, osaledes TEDi kõige esimesel camporee’l, mis toimus 1971. aastal Rootsis Västergängis toonase noortejuhi pastor Paul Sundqvisti juhtimisel. Need kaks meest on käinud alates sellest ajast igal camporee’l – kõigil kaheteistkümnel.

Paljud pensionile jäänud inimesed peavad puhkuseks aega suvilas või mägionnis, mitte telgis ja magamiskotis laagris koos paljud kärarikaste, energiast pakatavate ja väsitavate rajaleidjatega. Aga mitte nemad. Nemad saavad siit energiat.

Henriksen armastab olla värskes õhus, veeta koos sõpradega aega laagrilõkke ääres ja talle meeldib rääkida noore põlvkonnaga Jeesuse armastusest – see hoiab teda liikvel.

„Ma arvan, et see hoiab mind elus, kui ma suhtlen noortega,” ütleb ta laia naeratuse saatel. Ta jagab oma oskusi ja suurt hulka teadmisi, mida on aastate jooksul kogenud, ja õpib uuelt põlvkonnalt uusi asju. Olles 72-aastane, ei anna ta alla, vaid juhib Taanis Roskides kohalikku rajaleidjate klubi ning plaanib osa võtta ka 2023. aasta camporee’st, mis toimub Lätis.

Pastor Gille märkis, et kuigi camporee osalejate arv on 1971. aasta 600-st kasvanud pea 4000-ni täna, on põimõtted siiski samad. „Noortega töötamine on minu jaoks viis näha, kuidas nende elu muutub... Kõige fantastilisem on nende laagrite ajal olnud see, kui inimesed on võtnud vastu otsuse anda oma elu Kristusele.” Ka praegu muudab see, kui ta näeb rajaleidjate ristimist, teda veidi emotsionaalseks.

„Ma ei ole rajaleidmise tööd lõpetanud,” ütles Gille. „Igas koguduses, kus ma olen teeninud, olen alati olnud ka rajaleidmise töös ja kui selles kohas ei olnud veel oma klubi, siis ma lõin selle.”

Pastor Gillel on väga selge motivatsioon. „See on osa koguduse misjonitööst,” sõnas ta, märkides, et klubisse on alati tulnud lapsi ka väljastpoolt koguduse ringkonda.

„Rajaleidjatega saadud kogemused kestavad pikka aega,” ütles Henriksen. „Sa ei unusta seda, sa hoiad seda alal kogu oma elu.” Tema on oma elus näinud mitu põlvkonda lapsi kasvamas rajaleidjate juhtideks ja jätkamas rajaleidmise traditsiooni.

Need kaks meest olid viimased, kes jäid seisma, kui TEDi rajaleidjate juht tegi kuulajaskonna seas küsitluse, kes on kui paljudel camporee’del osalenud. Seejärel saadeti nad marulise aplausi saatel lavale, kus neile anti eriline rinnanõel, tähistades nende aastakümneid isetus teenimises.

Vaadates seda suurt küüni, täis rajaleidjaid, nägid rajaleidjate juhid, vabatahtlikud ja tulevased juhid, et rajaleidjate töö Euroopas on heades kätes.

Rajaleidjad kogusid raha heategevuseks

Artikkel advent.ee-s

Trans-Euroopa divisjoni (TED) rajaleidjad kogusid rahvusvahelise camporee ajal kahe misjoniprojekti jaoks ligi 16 000 Inglise naela.

Kuigi erinevad talendid said nädala jooksul ilmsiks muusika, ettekannete ja jumalateenistuste ning pea 70 erineva igapäevaste tegevuste kaudu, oli talentide kõrghetk esmaspäevane turupäev, mis jääb paljudele kauaks meelde.

Vaatamata hommikusele vihmasajule ja süngele ilmateatele panid rajaleidjad oma lauad laadaplatsile üles, et pärastlõunast ja sõprusest rõõmu tunda. 26 riigi tooteid ja teenuseid kogunes ostma suur hulk, pakuti vahvleid ja teisi toite, massaaži, rattal vändates smuuti valmistamise võimalust, tava järgi sai märjaks tehtud käsnadega laagrijuhte sihtida. Sai ka osta endale teiste riikide rajaleidjate kaelarätte või teisi esemeid.

„Mõeldes sellele, et paljud neist rajaleidjaist on juba teinud palju tööd, et siia camporee’le üldse tulla, hämmastab mind nende lahkus nende kahe projekti toetamisel,” ütles TEDi laekur Nenad Jepuranović. Raha koguti ADRA toetusega lasteaia arendamiseks Albaania pealinnas Tiranas ja Briti uniooni noortetöö projektile, millega aidatakse ehitada maju Dominikaani vabariigis.

Hingamispäev oli laagri kõrghetk ja pärast seda võib olla keeruline laagri vaimsust üleval hoida, kuid elevuse tase näis kasvavat tõusvas joones: laulmine muutus elavamaks, tegevusgrupid suuremaks ning pühapäevane rahvusvaheline kontsert pakkus kuulajaskonnale nii meelelahutust kui ka informatsiooni.

Kontserti mahtus uudistesaade Norrast, Taani huumor, kui nad naljatasid oma naaberriikide üle, imelist muusikat paljudelt gruppidelt ja Küpros, camporee väikseim grupp, pakkus Briti rajaleidjatele Brexiti-järgset abi, pakkudes igale Briti rajaleidjale 1-sendise mündi.

Ka jumalateenistused hoidsid vaimu kõrgel. Asher McKenzie, kes kõneles hommikustel teenistustel, rääkis oma lõpukõnes, et meil peavad olema kõrged ootused ning kutsudes ette kohal olnud pastorid ja kogudusevanemad, pakkus rajaleidjatele võimaluse tulla ette ning palvetada koos ühe pastori või kogudusevanemaga.

Oma viimases kõnes rääkis õhtustel jumalateenistustel kõnelenud Melissa Myklebust, et laagri väljatulemise teema (Exodus) jätkub ka siis, kui rajaleidjad sõidavad koju, „just nagu Iisrael lahkus Egitpusest tõotatud maale, on meil täna tõotus Jeesuse peatsest tulekust ja meie tõotatud väljaminekust taevasse”.

Laagri lõputseremoonia juhatas sisse motolaulu väga entusiastlik laulmine. Sel teenistusel langetati rajaleidjate lipp ning anti see praegustelt laagri korraldajatelt üle järgmisele korraldusmeeskonnale. Järgmine camporee on 2023. aastal Lätis (RL camporee 2023 toimub Ungaris).

Pärast seda rääkis Läti muusika, ajaloo ja sõnumi kaudu oma ajaloost, 100-aastasest riigist, orjusest vabanemisest, kui Piibel sai kättesaadavaks, raskest elust kommunismiajal ja rõõmust teenida 2023. aastal laagri võõrustajatena. Kui sealne laager saab olema sama hea kui selle tutvustus, võib organiseerijail tekkida vajadus otsida laagriplats, mis mahutaks kaks korda rohkem laagrilisi kui seekordne laager; rajaleidjad lähevad koju positiivsete mälestuste, uute sõprussuhete, uute omandatud oskuste ja süavama usuga Issandasse.

Talee, kes kommenteeris TEDi YouTube’i kanalis, võtab kokku paljude laagriliste muljed: „See laager oli kahtlemata minu parim kogemus ja mul on hea meel, et ma sellest ilma ei jäänud. Ma õppisin uusi asju, sain uusi sõpru, õppisin uusi keeli. Oli tõeline õnnistus veeta nädal Trans-Euroopa rajaleidjatega!” Sarnaseid kommentaare leiab ka mujal sotsiaalmeedias.

Need mälestused võtab kenasti kokku viimase päeva video.