RL 1995

Järgnev artikkel on pärit 10. Meie Ajast.

Juulikuu viimasel päeval paistab päike. Piusa jõe kaldal heisatakse rajaleidjate * laagri lipp ‒ rajaleidjate eesmärgi sümbol: kolm lendavat inglit ehk ,,adventkuulutuse viimine kogu maailmale selle rahvapõlve ajal".

Lapsi ja noori on kogunenud üle Eesti: Saaremaalt ja Tallinnast, Valgast, Võrust, Jõgevalt, Põltsamaalt, Paidest, Tartust ja mujalt. Püstitatakse telgid ja laagriülema Ülo Pärna meeskonna juhtimisel algab vilgas tegevus. Piibli tundmine, matkatarkused, koguduse ajalugu, taimed ja linnud, tervishoid ja esmaabi, liiklus ja jalgratas, õhtujutt - kõigest soovitakse osa saada. Peale selle mängud, isetegevus, lõkkeõhtu ja lõpupäeval küttepuude parvetamine. Uued sõbrad, arutelud…

On õhtu. Telkides on jäänud vaikseks. Taevas siravad tähed, Piusa kohiseb, lipuväljakul seisab salkkond noori inimesi ja ütleb vaikselt.

,,Ma ei leia Põhjanaela."

,,Vaata, seal on Suur Vanker; kujutle selle tagumistest ratastest sirgjoone pikendus ja umbes 4 rataste vahet seda joont mööda ongi Põhjanael."

Ja siis näidatakse ning otsitakse tähtkujusid, mida keegi teab. Pikemalt peatutakse Orionil; sealt tuleb kord Jeesus oma saatjaskonnaga. Ka me ootame Teda?

Kellelgi on küsimus, kas surnud saavad ilmuda ja teateid anda? Selline küsimus vajab põhjalikumat Piibli uurimist ja palumegi, et see teema arutataks läbi piiblitunnis. Aga nüüd on aeg minna puhkama ‒ peale selle, kui oleme vaadelnud helendavat ,,suurt jaaniussi", luminestseeruvat pehkinud puutükki.

Grupiaruteludes tekib mitmeid küsimusi. Näiteks Püha Vaimu andidest. ,,Kui ma väga tahan kedagi terveks teha, kas ma siis saan selle võime?" küsib üks lastest.,,Meie ei saa Püha Vaimu käsutada ja nõuda ande. Püha Vaim jagab nagu Tema tahab (1 Kr 12,4-9,11), aga Püha Vaimu ja selle vilja (GI 5,22) saame kindlasti, kui palume. Aga kas teil on kogemusi, et Jumal on teie palveid kuulnud?"

Mitmed lapsed jutustavad, kuidas neil palve peale kadus hirm pimeduse ees, kuidas nad paranesid haigusest või kuidas neid juhatati leidma kadunud asja. Ja juhendaja jutustab oma läbielu:

„See toimus 20 aastat tagasi, 1975. aastal Tartus. Minu poeg oli raske kolju- ja ajuvigastusega haiglas. Arstid andsid vähe lootust, et ta võiks elama jääda. Kuid Jumal kuulis palveid ja mu poeg on nüüd juba aastaid töövõimeline. Samal ajal oli haiglas ka teine noormees, kes oli jahipüssiga kõhtu laskmise tagajärjel oma sooled vigastanud nii, et operatsiooni teinud arst ütles, et tal ei õnnestunud soolekanalit taastada. Selle osakonna vanemõde pöördus minu poole sõnadega:,,Palvetage selle õnnetu noormehe pärast, et Jumal kingiks talle elu. Alles kaks kuud tagasi mattis tema ema oma abikaasa ja nüüd läheb ka poeg."

„Kas ta soovib, et me palvetame?"

„Ma ei tea."

„Peame temalt küsima."

Aga kuidas? Läksin intensiivravi palatisse ja võtsin noormehe käe, vaikselt paludes, et Jumal annaks õiged sõnad. Ta avas vaevaliselt silmad ja küsis: Kas on veel lootust?",,Kindlasti on; kui inimesed ei suuda aidata, siis võib aidata Jumal. Kas sa oled kunagi palvetanud?"

„Ei."

„Kas sa tead midagi Jumalast?"

„Väga vähe."

„Kas sa soovid, et me sinu pärast palvetame?”

„Jah."

Ma ütlesin, et lähen koju ja me palvetame tema pärast. Ja kui ma peale tõsist koos oma perega tehtud palvet Piibli avasin, lugesin Jeremija raamatust:,,Oh Issand, sina oled teinud taeva ja maa... ükski asi ei ole nii imelik, mida sina ei jõuaks teha... Vaata, ma tahan temale saata paranemist ja tervist ja neid terveks teha ja tahan neile ilmutada rohket rahu ja tõtt." Kirjutasin selle piibliteksti paberile, viisin haigele ja ütlesin: „Jumal teeb sind terveks, Ta kõik. lubas seda, siin on Tema vastus palvele sinu pärast!"

Kui noormees tugevamaks sai, viisin talle raamatu „Ma leidsin tee". Ta paranes imeliselt, arstide imestuseks ja emale rõõmuks. Ta töötab praegu vastutavas ametis ja ma loodan, et ta on Jumalale tänulik

Sellise loo jutustasin sel õhtul lastele. Kuulsime veel palju huvitavat ja vajalikku. Rajaleidjad olid eriti agarad matka- ja laagritarkuste omandamisel. Kui oli aeg teadmistekontrolliks, oli kategooria katsete sooritajaid nii palju, et kõiki ei suudetud vastu võtta. Ligi 80 rajaleidjat said kokku enam kui 500 märki. Teadmisi ja kogemusi aga said kõik.

Tänu Jumalale kauni laagri eest.

REGINA UUK

*„Rajaleidjad" on 10-15-aastased lapsed, kes on seotud adventkiriku rajaleidjate osakonnaga.